incl. VAT info shipping
Festina F20742/3 Timeless Chronograph Gents Watch
The Festina F20742/3 Timeless Chronograph combines contemporary style with a confident, masculine presence. Its bold black dial delivers a clean, sophisticated look, perfectly complemented by the sleek grey stainless-steel case and bracelet. Designed with balanced proportions and clear chronograph displays, this watch fits seamlessly into business attire while remaining stylish for everyday wear. The mineral crystal, integrated pushers and precise Miyota quartz movement ensure reliability and durability. Representing the spirit of the Timeless collection, the F20742/3 is an elegant and modern chronograph for men who appreciate versatility.
Produkt Spezifikationen
| Concession | Official concessionaire Switzerland |
| Manufacturer no. | F20742/3 |
| Target group | Mens |
| Collection name | Timeless Chronograph |
| Age group | Adults |
| Strapwidth | 21.95 mm |
| Warranty | 2 years |
| Product type | Wrist watch |
| Housing diameter | 43.8 mm |
| Thick housing | 12.1 mm |
| Shape housing | Round |
| Watch glass | Mineralglas |
| Kaliber | MJS25 |
| Movement | Quartz |
| Strap size | 200 mm |
| Waterproof | 10 ATM / 100 m |
| Color Case | silver |
| Color Strap | silver |
| Dial | black |
| Case material | Stainless steel |
| Strap Material | Stainless steel |