incl. VAT info shipping
Festina F20742/4 Timeless Chronograph Gents Watch
The Festina F20742/4 Timeless Chronograph men's watch features a light blue dial within a durable stainless steel case, 43.8 mm in diameter and 12.1 mm thick. The precise Japanese Miyota JS25 quartz movement powers six hands and chronograph functions for accurate timing. Mineral glass protects the dial from scratches. The gray stainless steel bracelet combines elegance and strength with a secure fold-over clasp. With calendar function and 10 ATM water resistance, this watch is suitable for daily wear and sports activities alike. Ideal for men who value design, functionality, and style.
Produkt Spezifikationen
| Concession | Official concessionaire Switzerland |
| Manufacturer no. | F20742/4 |
| Target group | Mens |
| Collection name | Timeless Chronograpg |
| Age group | Adults |
| Strapwidth | 21.95 mm |
| Warranty | 2 years |
| Product type | Wrist watch |
| Housing diameter | 43.8 mm |
| Thick housing | 12.1 mm |
| Shape housing | Round |
| Watch glass | Mineralglas |
| Kaliber | MJS25 |
| Movement | Quartz |
| Strap size | 200 mm |
| Waterproof | 10 ATM / 100 m |
| Color Case | silver |
| Color Strap | silver |
| Dial | blue |
| Case material | Stainless steel |
| Strap Material | Stainless steel |