incl. VAT info shipping
G-Shock GBA-900UU-5AER G-Squad
The sporty G-SQUAD meets the city streets. Take your training to the next level with sophisticated urban colours, both in the city and outdoors.
Produkt Spezifikationen
| Target group | Mens |
| Product type | Wrist watch |
| Age group | Adults |
| Concession | Official concessionaire Switzerland |
| Manufacturer no. | GBA-900UU-5AER |
| Collection name | G-Squad |
| Housing diameter | 48,9 mm |
| Thick housing | 16,6 mm |
| Shape housing | Round |
| Weight item | 61 g |
| Watch glass | Mineralglas |
| Movement | Solar |
| Color | Brown |
| Waterproof | 20 ATM / 200 m |
| Color Case | brown |
| Color Strap | brown |
| Dial | black |
| Case material | Resin |
| Strap Material | Resin |
| Clasp | Buckle |
| Display | digital Index |
| Additional functions | Mobile Link (automatic connection via Bluetooth®), dual time (home city time changeover), 1/100-second stopwatch, countdown timer, 5 daily acoustic reminders, dual LED lighting, fully automatic calendar (up to 2099), low battery warning, activation/deactivation of acoustic signal at the touch of a button, 12/24-hour format |
| Warranty | 2 years |